Sedan debutsingeln “Local Coke” släpptes 2025 har gruppen tagit scen efter scen runt om i Sverige och etablerat sig som ett namn att hålla ögonen på. Med influenser från The Beatles och The Hellacopters har Occrasy hittat ett uttryck som både känns klassiskt och helt eget – coolt, modernt och fullständigt underbart.
Med explosiv scennärvaro och ett sound som osar energi har de snabbt blivit en del av den nya vågen av stökig, svettig och ofiltrerad gitarrmusik som just nu sveper över Sverige. Där många grupper letar efter sitt uttryck i flera år har Occrasy på bara några månader satt en tydlig musikalisk identitet.
– Vi är balla, vi öser på och vi räddar rock’n’roll.
Det är gruppens egen beskrivning – och det säger ganska mycket.
Debut-EP:n Hold it on såg dagens ljus i augusti 2025 och i maj 2026 släpptes äntligen debutalbumet Good To Go i maj i år, nu väntar dessutom en spelning på Sweden Rock Festival i början av juni – snacka om raketstart!

